Art Blakey at 100
Art Blakey at 100
11 Ekim 23:30
Nardis Jazz Club
Kuledibi Sok. No:8 Galata / İstanbul
Nardis Celebrates the Life and the Legacy of Art Blakey and the Jazz Messengers

Şenova Ülker (tp), Emre Kayhan (tb), Batu Şallıel (ts), Kaan Bıyıkoğlu (p), Ozan Musluoğlu (b), Ferit Odman (d).

11 Ekim 1919 tarihinde doğan caz tarihinin en önemli davulcu ve grup liderlerinden Art Blakey’I, doğumunun yüzüncü yıldönümü olan bu günde Art Blakey and the Jazz Messengers grubunun müziğine ayırdığımız özel bir konserle anıyoruz.

Çığır açan bir davulcu olmasının yanı sıra modern cazın mimarlarından Thelonious Monk, Charlie Parker ve Dizzy Gillespie gibi müzisyenlerle birlikte sık sık çalışmalar yapmış olan Art Blakey, aynı zamanda Jazz Messengers adlı caz tarihinin en önemli topluluklarından birisinin 1950’lerden 1991’deki vefatına kadar lideriydi. Jazz Messenger topluluğunun son derece özenli ve detaylı bir şekilde düzenlenmiş müziğinde siyah kültürüne ait blues ve gospel gibi temel öğeler ön plana çıkarılarak modern cazın entellektüel zenginliğiyle harmanlanıyordu. Karizmatik, funky, ve güçlü tınılarıyla Jazz Messengers sonraki kuşaklar için modern cazın en etkin ve tesirli örneklerinden birisini teşkil etmiştir. Jazz Messengers kadrosunda yer alan müzisyenler ise adeta bir modern caz yıldızları listesini oluşturmaktadır. Başka birçok önemli ismin yanı sıra Clifford Brown, Kenny Dorham, Lee Morgan, Freddie Hubbard, Wynton Marsalis, Terence Blanchard gibi trompetçiler; Lou Donaldson, Hank Mobley, Jackie McLean, Johnny Griffin, Benny Golson, Wayne Shorter, Branford Marsalis gibi saksofoncular; ve Horace Silver, Bobby Timmons, Cedar Walton, Keith Jarrett, Joanne Brackeen, Mulgrew Miller gibi piyanistler değişik dönemlerde grubun kadrosunda yer almışlardır. Ayrıca Art Blakey her zaman grup üyelerinin topluluk için özgün besteler yapmalarını teşvik ettiği için, Jazz Messengers aynı zamanda önde gelen caz bestecileri için adeta bir laboratuvar işlevi görmüş ve muazzam bir eser dağarcığının üretilmesine vesile olmuştur.
Art Blakey’e ithaf ettiğimiz bu özel konserde Benny Golson, Bobby Timmons, Lee Morgan, Freddie Hubbard, Cedar Walton, ve Wayne Shorter’ın Jazz Messengers repertuvarında yer alan klasikleşmiş eserleri Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenlerinden oluşan çok özel bir grup tarafından icra edilecektir.

Giriş: 60 TL

***

Art Blakey, who was born on the 11th of October 1919, is one of the most important drummers and band-leaders in the history of jazz. On this special day which marks the 100th anniversary of his birthday, we will celebrate Art Blakey’s life and legacy at the Nardis Jazz Club with a special concert devoted to the music of Art Blakey and the Jazz Messengers.

Besides being a ground breaking drummer and a frequent collaborator of the architects of the modern jazz such as Thelonious Monk, Charlie Parker, and Dizzy Gillespie, Art Blakey was also the leader of the “Jazz Messengers” from early 1950s till his death in 1991. The meticulously arranged music of the Jazz Messengers brought forward the African-American blues and gospel, and combined that with the sophistication of modern jazz. The charismatic, funky, and powerful style of the Jazz Messengers arguably defined the future of the modern mainstream jazz more than any other band. The musicians who served in the Jazz Messengers makes up a list of “who’s who” in modern jazz. Among many other distinguished names, the several incarnations of the band included trumpeters Clifford Brown, Kenny Dorham, Lee Morgan, Freddie Hubbard, Wynton Marsalis, and Terence Blanchard; saxophonists Lou Donaldson, Hank Mobley, Jackie McLean, Johnny Griffin, Benny Golson, Wayne Shorter, and Branford Marsalis; and pianists Horace Silver, Bobby Timmons, Cedar Walton, Keith Jarrett, Joanne Brackeen, and Mulgrew Miller. Moreover, Blakey always encouraged the members of his band to compose original music for the band, and as a result the Jazz Messengers served as a laboratory for some of the leading modern jazz composers, and enabled them to produce a magnificent body of compositions.

On this special concert dedicated to Art Blakey, an exceptional band comprised of some of the finest jazz musicians of Turkey will be playing classic tunes from the Jazz Messengers repertoire composed by Benny Golson, Bobby Timmons, Lee Morgan, Freddie Hubbard, Cedar Walton, and Wayne Shorter.

Music Charge: 60 TL