Asena Akan Quintet
Asena Akan Quintet
27 Kasım 21:30
Nardis Jazz Club
Kuledibi Sok. No:8 Galata / İstanbul
Asena Akan (vo), Şenova Ülker (tp), Uraz Kıvaner (p), Ekin Bilgin (b), Nihal Saruhanlı (d).

İstanbul doğumlu Asena Akan, müziğe 5 yaşında İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda klasik keman eğitimi ile başladı. İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Lisans ve Yüksek Lisans diplomalarına sahip olan Akan, İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nde Fidan Kasımova’nın öğrencisi oldu. Randy Esen, Donovan Mixon, Aydın Esen ile caz vokal, teori çalışmaları yaptı. Söz ve müzikleri kendine ait iki albümü “İstanbul’un İzleri”, 2013’te Golden Heart, 2016’da Z/Kalan etiketleri ile yayınlandı. Akan, beste ve sahne çalışmalarının yanı sıra vokal koçluğu yapmakta; Istanbul Modern ve Bilgi Üniversitesi’nde yaratıcı müzik atölyeleri düzenlemektedir.

Asena Akan, ‘Golden Heart’ ve ilk albümü ‘İstanbul’un İzleri’nden besteler yanında sevilen caz standartlarından oluşan bir repertuvarla sahne alacak.

Giriş: 50 TL, Öğrenci: 35 TL

***

A singer, composer, vocal coach. Born in Istanbul. Started studying violin at the age of 5 at the Istanbul State Conservatory. She has BA and MA degrees in Psychological Counseling from the Istanbul University. Concurrently, she studied Classical Voice and Opera at the Istanbul State Conservatory. After her graduation her deep interest in music led her to study jazz theory and advanced vocal techniques with Randy Esen, Donovan Mixon and Aydın Esen. She has performed for more than 10 years in various styles such as rock, soul, flamenco, bossanova and jazz. Following all these experiences and inspirations, she started to compose her own originals. Her debut album ”İstanbul’un İzleri” has been released from the label Z Production/Kalan Music in 2013. Her second album ‘Golden Heart’ in which all of the songs she composed and wrote herself in english has been released on November 2016. Currently she is working on the new music projects and performing with her band. Besides, she is coaching individual singers, vocal groups and is running creative music workshops at Istanbul Modern Museum and Bilgi University. She will be performing tunes from her two albums and jazz standards.

Music Charge; 50.-TL